Epoksi

Epoksi

Epoksi, termosetler grubundan yapıştırıcı bir kimyasal reçinedir. Suya, aside ve alkaliye direnci çok iyidir, zamanla direnç özelliğini yitirmez.  Aynı zamanda bir yüzey kaplama ürünüdür. Ayrıca, boya veya astar olarak da kullanılır.

Genel olarak, beton yüzeylerin partiküler bir kaplama düzlemi oluşturulmak sureti ile korunması, tamiri ve dekoratif bir görünüm verilmesi amacıyla kullanılan bir ürün grubudur. Bu özelliklerinden dolayı, çok geniş bir alanda; sağlam, dekoratif, sıhhi kimyasal ve fiziksel dayanımları çok yüksek, hem uygulama ve hem de sonraki kullanım ömrü içinde insan sağlığına zararsız yüzeylerin imalatında her geçen gün daha da artan bir taleple kullanılmaktadır. Yapı sektörünün her geçen gün daha bilimsel ve teknolojik metotlara yönelmek ihtiyacı, uzmanlaşmış bilimsel ve teknik kadrolarla üretilen ve uygulanan ürünlerin daha da yaygınlaşarak kendilerine zemin hazırlaması şansını ve zorunluluğunu dayatmaktadır. Bu çerçevede ürün grubu gelecekte çok daha fazla tanınacak, kullanılacak ve sevilecek “modern” yapı malzemelerinin başında gelmektedir.

Epoksi yüzey kaplama uygulamalarının genel özellikleri şöyle sıralanabilir:

  • Kimyasallara karşı dayanıklıdır.
  • Sürtünmeye ve aşınmaya karşı dayanıklı yüzeyler oluşturur.
  • Dekoratif uygulamalarda geniş bir renk yelpazesine sahiptir.
  • Kolay temizlenir, hijyeniktir.
  • Agrega ilavesi ile kaymaz bir zemin elde edilebilir.
  • Yağ ve kimyasallara karşı dirençlidir.
  • Estetiktir.
  • Solvent içermez.
Epoksi
epoksi zemin kaplama

EPOKSİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Estetiktir. Sürtünmeye ve aşınmaya karşı dayanıklı yüzeyler oluşturur. Kolay temizlenir, hijyeniktir. Yağ ve kimyasallara karşı dirençlidir. Solvent içermez. Kaymaz. Kokusuzdur. Kolay ve hızlı uygululanır. Hijyeniktir. Yüksek mekanik direnç sağlar.

HANGİ ZEMİNLERE EPOKSİ UYGULANIR?

Beton, şap, mozaik, seramik zeminler üzerine epoksi kaplama yapılabilir. Bu noktada önemli olan kaplama yapılacak zeminin sağlamlığı ve yüzey pürüzsüzlüğünün sağlanmış olmasıdır. Eğer zemin yeteri derecede sağlam değilse, zemin güçlendirilmelidir.